
Az internetezés új jövője: Starlink
A Starlink egy globális műholdas kommunikációs rendszer. A SpaceX indította annak érdekében hogy nagy sebességű szélessávú internetet biztosítson a világ bármely pontjára.
A Starlink egy globális műholdas kommunikációs rendszer. A SpaceX indította annak érdekében hogy nagy sebességű szélessávú internetet biztosítson a világ bármely pontjára. Alapítója Elon Musk amerikai vállalkozó.
A SpaceX története a műholdas internet fejlesztésében
A Starlink projektet először 2015 januárjában jelentették be nyilvánosan. Elon Musk saját bevallása szerint a nevet John Green amerikai író „Blame the Stars” (2012) című regénye ihlette. A válllalat 2016-ban kérelmet nyújtott be a Szövetségi Kommunikációs Bizottsághoz az első, 4425 egységből álló konstelláció kiépítésére. Az első tesztindításra 2018 februárjában került sor, Musk pedig 2019 májusában indította el az első, 60 műholdegységből álló csoportot. A technológia béta változata 2020 novemberében vált elérhetővé a nyilvánosság számára. A Starlink kereskedelmi célú használata 2021-ben kezdődött. A szolgáltatásnak 2024 szeptemberére a vállalat közleménye szerint már mintegy 4 millió felhasználója volt.
Hogyan is működik?
A Starlink hálózat a világ bármely pontjáról hozzáférést biztosít az internethez. Az eszközök képesek jeleket fogadni a távoli és nehezen elérhető, fejletlen kommunikációs infrastruktúrával rendelkező régiókban. A forgalmi sebesség 1 Gbit/s, ami megfelel az 5G hálózat sebességének.
Több ezer műhold egység található alacsony Föld körüli pályán, azaz a Föld felszínétől legfeljebb 550 km távolságra. A földi kommunikációt egy antenna fogadja, Wi-Fi routerrel, tápegységgel és kábelekkel felszerelve. A földi infrastruktúrához tartoznak még hálózati irányítóközpontok, amelyek koordinálják az előfizetői és átjáróállomások működését.
A SpaceX rendszeresen több tucatnyi egységből álló tételekben indítja pályára a Starlink mini-műholdakat. A vállalat összesen mintegy 12 ezer műholdat tervez telepíteni, hosszú távon pedig 42 ezerre növelni a konstellációt.
A Starlink hálózat biztonságosabb változata a Starshield rendszer, amelyet katonai, hírszerzési és kormányzati igényekre terveztek. Ennek fejlesztése először 2022 végén vált ismertté. 2022 júliusában a Starlink elindította a Maritime nagysebességű internetszolgáltatást tengeri járművek számára.
A SpaceX tervei a Starlink fejlesztésére és ezek hátránya
2025 januárjában Elon Musk bejelentette, hogy bétatesztelni kívánja a Direct to Cell (DTC) technológiát egy műhold és egy okostelefon között. A projektet kritikával illetik a Föld körüli pályára állított műholdak nagy száma miatt. Ahogy írtuk, a vállalat legalább 42 ezer műhold felbocsátását tervezi, és a vállalat eszközei már most is akadályozzák más műholdak munkáját. Egyes becslések szerint már 2021-ben a cég járművei felelősek a veszélyes közelséggel járó incidensek feléért.
Hol érhető el a Starlink?
2022 szeptemberében Elon Musk bejelentette, hogy a Starlink hálózat minden kontinensen elindult. Most már a Starlink elérhető az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában, az európai országokban, Latin-Amerika néhány országában és Afrikában. 2023 januárjától vált elérhetővé a Starlink Afrika legnépesebb országában, Nigériában.
Az elérhetőséget viszont befolyásolhatják regulációs korlátozások, mivel egyes országok szigorúbb szabályozásokat alkalmaznak a műholdas internet-szolgáltatásra, ami késleltetheti a Starlink bevezetését. Befolyásoló tényező még a műholdas lefedettség, viszont folyamatosan új műholdak kerülnek pályára, így ez egyre kevésbé jelent majd problémát.
A Starlink tehát nemcsak egy új internetes szolgáltatás, hanem egy olyan globális hálózat, amely alapjaiban változtathatja meg azt, ahogyan az emberek világszerte kommunikálnak és dolgoznak. Bár számos kihívás még előttük áll, a SpaceX eddigi eredményei és a növekvő érdeklődés alapján a Starlink képes lehet arra, hogy valóban forradalmasítsa a világ internetes infrastruktúráját.
Addig is, amíg ez megtörténik, mi is tudunk ajánlani kedvező áru internet és telefon csomagokat, amit a BestFleet flotta szolgáltató kínál.
KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK
360 fokos védelem azt jelenti, hogy a telefon minden részét – a kijelzőt, hátlapot, éleket és sarkakat – alaposan védjük. Ez nemcsak praktikus, hanem esztétikailag is előnyös lehet, hiszen a megfelelő kiegészítőkkel egyedi stílust adhatunk telefonunknak.
A hydrogél fólia egy forradalmi újítás a kijelzővédelem területén. A hagyományos vékony, gyári fóliákkal szemben egy komolyabb technológián alapul, amely hatékonyabb védelmet biztosít a készülékek számára.
A modern okoseszközök kijelzőinek védelme kiemelten fontos, hiszen a mindennapi használat során számos sérülés érheti őket, például karcolások, ütődések vagy épp a zsíros ujjlenyomatok.
Ez a fólia kifejezetten alkalmas olyan helyzetekre, ahol az eszköz intenzív használatnak vagy rendszeres fizikai hatásoknak van kitéve. Ideális lehet „munkás” telefonok számára, amelyeket naponta érhetnek kisebb-nagyobb ütődések.